202679_L
MortiseLock
202679_L
MortiseLock
naxt
prev
Product Details
Command Access Technologies ML180ELCH, Storeroom Function, Chassis Only, Command Retrofit Kit For Schlage L9000 Series The Command Access ML1 (L9000) retrofit series mortise lock utilizes a high quality Grade 1 chassis built to withstand years of use. You can install this lock with the confidence of knowing that the ML1 carries our top tier features, options, and specifications. The ML1 allows for field handing, it is field reversible (EL/EU), and it comes with a 3 year no hassle warranty. This mortise lock retrofits any Schlage L series compatible trim and may be purchase as chassis only or as a complete lockset. SPECIFICATIONS:*Voltage:- Operating Voltage - 12 or 24VAC/DC (+or- 10%)- Amperage - 12V = 700 mA / 24V = 350 mA- Solenoid coil resistance - 12V = 18 Ω / 24V = 69 Ω- Power consumption - 8 watts- Available Fail Safe (EL) or Fail Secure (EU)- Current Reduction Unit (CRU2) - 10-30V input manages power to efficiently control a 12 or 24V solenoid. Improve solenoid life in 'continuously on' applications.- Request to Exit (REX) - Available as a field installable kit or factory installed- Request to Exit By Pass (REXBPS) - Request to exit (REX) switch will be bypassed when the lock is in the unlocked state, preventing false REX signals.- Latchbolt Monitor (LBM) - Monitor the position of the latchbolt- Door Position (DPS) - Monitor the position of the door-  Solenoid Monitor (SLM) - Monitor the position of the solenoid- Security Monitor (SCM) - Monitor Solenoid & Door position.* Features:- Continuous duty solenoids allow for continuously on' applications such as Fail Safe or an unlock cycle- Plug-in bridge rectifier that allows for an AC or DC power source supplied with all locks- Low current draw- Handing Field ReversibleProduct Details:Chassis Only- Box: 10.5" x 3.75": x 2.5"- Weight: 3 Lbs- Master Pack Qty: 10 ea.Recommended Locking Hardware Power Supplies:- PS204/PS204B- PS220/PS220B- PS480B- PS2- PS5-8
SKU: ML180ELCH EL
In Stock
Voltage *
About this item
Resources
No resources added to this product.