Dynalock 1300-12/24 BPS Mortise Electric Deadbolt Lock W/ Bolt Position Switch
1300-Mainpic
1-Page1-1300Series
1-page2-1300Series
1300-Mainpic
naxt
prev
Product Details
Description:
Specifications:
 Lock Front:  11/2" x 8" x 1 /8"
 Strike: Size 1-1/2" x 4" x 1/8"
 Bolt: Size 3/4" Diameter x 3/4" Throw
 Current: 0.85A @ 12V, 0.45A @ 24V Standard Features:
 Narrow 15/8" Backset: Compact design allows for installation where most deadbolt locks cannot.
 Silent: No buzzing when energized.
 Material: Stainless Steel
 Finish: US28 Satin Aluminum with clear anodize
 Lifetime Warranty
SKU: 1300-12/24-BPS
In Stock
About this item
Description:
Specifications: