naxt
prev
Product Details
Schlage L9092EL-12 Electrified Mortise Storeroom Lever Lock - Fail Safe
Electrically locking/unlocking outside lever, Outside cylinder (replaces L9080EL/EU)
Outside knob/lever continuously locked (EL) by 12 or 24V DC.
Latchbolt retracted by key outside or knob/lever inside.
EL is fail safe (power failure allows outside knob/lever to retract latchbolt)
EU is fail secure (power failure locks outside knob/lever).
Aux latch deadlocks latchbolt when door is locked.
Inside lever always free for immediate egress.
Universal input voltage – accepts 12 or 24V DC for installation flexibility
Low maximum current draw – 0.4amps - allows multiple locks on a single power supply
Available options
UL listed for 3 hour fire door
Handing: L9000-Series lock bodies are field-reversible without disassembly.
Door Thickness: 1-3/4" (44 mm) standard. 1-3/8" (35 mm) to 2-1/2" (64 mm) optional (please call).
Backset: 2-3/4" (70 mm) only.
Armored Front: L9000-Series: 1-1/4" x 8" x 7/32" (32 mm x 203 mm x 6 mm) standard.
Case Size: L9000-Series: 4-7/16" x 6-1/16" x 1" (113 mm x 154 mm x 25 mm)
Spacing: Knob or lever to cylinder, 3-7/8" (98mm); knob or lever to thumbturn hub, 2-11/16" (68mm).
Bolts: 1" (25mm) throw stainless steel deadbolt and 3/4" (19mm) throw stainless steel latch with anti-friction tongue.
Exposed Trim:
Strike: L9000-Series: ANSI curved lip strike 1-1/4" x 47/8" (32 mm x 124 mm) x 13/16" (30 mm) lip to center with dust box standard.
Cylinder & Keys: 6-pin C keyway or Everest C123 keyway cylinder with two keys standard.
Keying Options: Interchangeable core. Master keying, grand master keying and construction keying.
SKU: L9092EL 12
In Stock
Lever *
12A - 12 Lever with A Rose
12A - 12 Lever with A Rose
12B - 12 Lever with B Rose
12B - 12 Lever with B Rose
12L - 12 Lever with L Escutcheon
12N - 12 Lever with N Escutcheon
Cylinder *
P - 6 Pin Mortise Cylinder (Standard)
J - Large format IC Core Cylinder - Less Core
B - Small Format IC Core Cylinder - Less Core
L - Less Cylinder
L - Less Cylinder
Finish *
626 - Satin Chrome
626 - Satin Chrome
613 - Oil Rubbed Bronze
613 - Oil Rubbed Bronze
630 - Satin Stainless Steel
630 - Satin Stainless Steel
622 - Matte Black
622 - Matte Black
Keyway *
Option *
Keying *
About this item
Available options
UL listed for 3 hour fire door
Backset: 2-3/4" (70 mm) only.
Exposed Trim: