Stanley QED114-36-7-626 Heavy Duty SVR Exit Device, Satin Chrome Finish
QED114
1-Page2-STCH
1-Page4-STCH
QED114
1-Page2-STCH
1-Page4-STCH
naxt
prev
Product Details
SKU: QED11436
In Stock
About this item
Resources
No resources added to this product.
Product code: QED11436
In Stock
Handing:All QED100 Series Exit Devices are non-handed.
Door thickness:1-3/4" standard (44.5mm). Door height:7' standard with 84" rods; 8' with 96" rods.
Latch bolt:Stainless steel 3/4" standard (19mm).
Fasteners:Wood screws, machine screws and sex bolts standard.
Head cap & end cap:Zinc die-cast.
Trims:Sierra, Summit and Slate styles available.
Escutcheon offering:Dummy, passage, keyed, night latch.
Pull plate offering:Dummy, thumb-piece, night latch, flat plate.
Stile width:3-1/2" minimum (89mm). Consult installation
Dogging:Hex key dogging and cylinder dogging available.
Size:36" field sizable to 32" door.
Standard backset:2-7/8" (62mm) to face of doorstop.