Ives 7215F-SET, 3/4" Offset Fire Rated Pivot Set
I7215
1-Page67-IVES-AR
1-Page1-FINISHESCHART
I7215
1-Page67-IVES-AR
1-Page1-FINISHESCHART
naxt
prev
Product Details
7215F - UL Listed 3 hour fire doors
Handed
Top, header mount
Bottom, jamb mount
Use with 1-3/4" minimum door thickness, with 1/8" bevel in 2"
Maximum door load 500 pounds
Vertical adjustment range 3/16", with positive locking
Model: Ives 7215F-SET, 7215FSET, 7215FSETSP28, 7215FSETSP313, 7215FSETSP10, 7215FSETSPBLK, 7215FSETSP28RH, 7215FSETSP313RH, 7215FSETSP28LH, 7215FSETSP313LH, 7215FSETUS10, 7215FSETUS32, 7215FSETUS32D, 7215FSETUS3, RH, LH. 7215F SET
SKU: 7215F-SET
In Stock
Finish *
Handing *
About this item
Meets ANSI/BHMA A156.4 C07131
Resources
Handed
Top, header mount
Bottom, jamb mount
Maximum door load 500 pounds
Product code: 7215F-SET
In Stock
Product code: 7215F-SET
SKU: 7215F-SET
Related products
Ives 7212-SET, 3/4" Offset Pivot Set
Product code: W561BD
7212V