Ives 7226F-SET, 3/4" Offset Fire Rated Pivot Set
I7226
1-Page69-IVES-ARC
1-Page1-FINISHESCHART
I7226
1-Page69-IVES-ARC
1-Page1-FINISHESCHART
naxt
prev
Product Details
7226F - UL Listed 3 hour fire doors
Non-handed
Top, header mount
Bottom, base plate mount
Use with 1-3/4" minimum door thickness, with 1/8" bevel in 2"
Maximum door load 600 pounds
Vertical adjustment range 3/16", with positive locking
Model: Ives 7226F-SET, 7226FSET, 7226FSP28, 7226FSP313, 7226FSPBLK, 7226FSP28RH, 7226FSP313RH, 7226FSP28LH, 7226FSP313LH, RH, LH. 7226F SET
SP28 - Aluminum Painted, SP313 - Dark Bronze Painted, SPBLK - Black Painted, Right or Left hand
SKU: 7226F
In Stock
Finish *
About this item
Meets ANSI/BHMA A156.4 C07162
Resources
Non-handed
Top, header mount
Bottom, base plate mount
Maximum door load 600 pounds
Product code: 7226F
In Stock
Product code: 7226F
SKU: 7226F
Related products
Ives 7212-SET, 3/4" Offset Pivot Set
Product code: W561BD
7212V