Ives 7226F-INT Fire Rated Intermediate Pivot
I7215F-INT
1-Page69-IVES-ARC
1-Page1-FINISHESCHART
I7215F-INT
1-Page69-IVES-ARC
1-Page1-FINISHESCHART
naxt
prev
Product Details
Use with 7215F, 7226F or 7227F 3/4 Offset Pivot
Handed
Vertical adjustment 3/16", include positive locking.
Model: Ives 7226F-INT, 7226FINT, 7226FINTSP28, 7226FINTSP313, 7226FINTSP10, 7226FINTSP28RH, 7226FINTSP313RH, 7226FINTSP28LH, 7226FINTSP313LH, RH, LH. 7226F INT SP28 - Aluminum Painted, SP313 - Dark Bronze Painted, Right or Left hand
SKU: 7226F-INT
In Stock
Finish *
Handing *
About this item
UL listed 3 hour fire doors Meets ANSI/BHMA A156.4 C07371
Resources
Handed
Product code: 7226F-INT
In Stock
NFPA 80, Section 3-3.8 requires intermediate pivot on some fire door applications, consult
factory. Use for door heights over 7'0" and one every 2'6" or . Use for door weight over
the pivot set limit. One additional for every additional 100 pounds. Door thickness 1-3/4"
mimumum with 1/8" bevel in 2".